تبلیغات
تحقیق و مقاله با فرمتهای پاورپویت و ورد و... - فولاد میكرو آلیاژی
---------------------------------------
مقاله و تحقیق تان را بفروش بگذارید...


درخواست تهیه تحقیقی در رابطه با ...
-----------------------------------------------------------
-----------------------------------
undefined
--------------------
---------------------------------------
پنجشنبه 1 مهر 1389

فولاد میكرو آلیاژی

   نوشته شده توسط: edy txt    نوع مطلب :فولاد ها Steel ، 
>translator
Powered by Translate
>translator
 undefined 
Bookmark and Share


مقدمه

   فولادهای میكروآلیاژی  به فولادهای حاوی كربن و منگنز اطلاق  می شود كه دارای حداكثر 1/0 درصد از عناصر وانادیم، نیوبیم، تیتانیم،  بر و... می باشند كه این عناصر از طریق تاثیر بر ساختار با كنترل واكنشهای رسوب­بهی و تشكیل رسوبات به صورت فاز دوم باعث بهبود خواص مكانیكی آلیاژ می شوند. در این فولادها دستیابی  به خواص مطلوب مرهون حضور عناصر میكروآلیاژ و تاثیرآنها بر  روی ریزساختار فولاد می باشد. با این وجود دستیابی به خواص  مناسب و مطلوب در فولادهای میكروآلیاژی از طریق بهسازی اندازه  دانه فریت با كنترل اندازه دانه آستنیت و تشكیل ساختار ریزدانه،  فرآیند رسوب­سختی در فریت، ایجاد اعوجاج در شبكه و تنش­های  ناشی­از رسوبات كاربیدی و نیتریدی، كنترل شكل آخال­ها، توسعه شبكه نابجاییها و... می باشند.

عناصر میكروآلیاژ به عنوان عناصركاربیدساز، نیتریدساز و یا كربونیتریدساز قوی دركناركربن و نیتروژن استفاده می شوند. این تركیبات بیشتر ساختار fcc  دارند و همانطور كه ا شاره شد در فولاد به صورت گسترده­ای برای حصول ریزدانگی،  سختی ­محلولی و رسوب­سختی استفاده می شوند. با این وجود هنوز مكانیزمهای این فرآیندها به طوركامل حاصل و شناخته نشده­اند.  بر این اساس برحسب نوع عنصر میكروآلیاژ فولاد، رسوبات ممكن است در دمای بالا در  فاز آستینت به­وجود آیند، مانند كربونیتریدنیوبیم یا نیتریدتیتانیم و یا در دماهای پایین­تر در داخل فریت رسوب نمایند همچون نیتریدوانادیم.

 

از مهمترین خواص و مزایای این فولاد كه آن را از دیگر فولادها  متمایز می كند می توان به؛ حذف فرآیند عملیات­حرارتی، بهبود خواص خستگی و جوشكاری، حذف مرحله سخت­كاری و تابكاری اشاره­كرد. در عین­حال چقرمگی نسبتاً پایین فولادهای میکروآلیاژی در مقایسه با فولادهای رایج عملیات­حرارتی­پذیر باعث جلوگیری از گسترش هرچه بیشتر این فولادها شده است. برای اینکه فولادهای میکروآلیاژی جایگزین فولادهای عملیات­حرارتی­پذیر شوند باید علاوه بر دارا بودن استحکام مشابه با آنها از چقرمگی قابل قبولی برخوردار باشند.

با توجه به مزایای بسیاری که برای استفاده از فولادهای میکروآلیاژی  ذکرگردید گسترش روزافزون کاربرد این فولادها در صنعت کشور ما نیز  می تواند نقش تعیین­کننده­ای ایفا نماید چرا که با سیاستهای نوین  اقتصاد جهانی دستیابی به فناوری­های جدید و به کارگیری آنها دیگر نه  تنها یک مزیت بلکه یک ضرورت برای ایجاد امکان رقابت در عرصه بین المللی می باشد.  به این­منظور سعی برآن شد تا در این پروژه تاثیر عملیات­حرارتی­های مختلف از قبیل  دماهای مختلف آستینیته و سرعتهای مختلف سردكردن در محیطهای متفاوت، روی میكروآلیاژ تیتانیم – وانادیم­دار كه در كشورمان تولید و مورد استفاده قرار می­گیرد، را مورد بررسی قرار دهیم.

 

شامل بخش های

·         مقدمه

·        آشنایی با فولادهای میكروآلیاژ

·        مزایا و معایب استفاده­از فولادهای میکروآلیاژی   

·         اثر ترکیب­شیمیایی

·         ترکیب­شیمیایی بهینه

·         تاثیر نیتروژن

·         اثر ریزساختار

·         فولادهای میكروآلیاژی تیتانیم- وانادیم­دار (TV)

·        عملیات­حرارتی

·        

فرمت پاورپوینت

قیمت فروش :    1000 تومان

ارسال از طریق اینترنت


>نرم افزار های موجود در بانک نرم افزاری سیمرغ

                                

برچسب ها: مقدمه فولادهای میكروآلیاژی به فولادهای حاوی كربن و منگنز اطلاق می شود كه دارای حداكثر 1/0 درصد از عناصر وانادیم ، نیوبیم ، تیتانیم ، بر و... می باشند كه این عناصر از طریق تاثیر بر ساختار با كنترل واكنشهای رسوب­بهی و تشكیل رسوبات به صورت فاز دوم باعث بهبود خواص مكانیكی آلیاژ می شوند. در این فولادها دستیابی به خواص مطلوب مرهون حضور عناصر میكروآلیاژ و تاثیرآنها بر روی ریزساختار فولاد می باشد. با این وجود دستیابی به خواص مناسب و مطلوب در فولادهای میكروآلیاژی از طریق بهسازی اندازه دانه فریت با كنترل اندازه دانه آستنیت و تشكیل ساختار ریزدانه ، فرآیند رسوب­سختی در فریت ، ایجاد اعوجاج در شبكه و تنش­های ناشی­از رسوبات كاربیدی و نیتریدی ، كنترل شكل آخال­ها ،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر